تبلیغات
فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز
فونت زیبا ساز

پیغام ورود و خروجساعت ساعت ساعت فلش
همه چیز درمورد شهرلیکک و قوم لر
همه چیز درمورد شهرلیکک و قوم لر
بهمیی را دوست میداریم و به قوم لر افتخارمیکنیم 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی

به گزارش خبرنگار ایرنا‏، دوران دفاع مقدس برگ زرین تاریخ انقلاب و یادآور ایثارگریها و دلاوریهای رزمندگان اسلام است كه در آن فرزندان برومند ایران زمین با شجاعت و مردانگی خود نگذاشتند یك وجب خاك برخلاف جنگ های معاصر كشورمان بدست اهریمن بیافتد و از تمامیت ارضی ایران عزیز جانانه دفاع كردند.
در این میان نقش و سهم مردم خطه دلاورخیز لرستان كه دارای سوابق درخشانی در دوران دفاع مقدس بر هیچ كس پوشیده نیست و با آغاز جنك تحمیلی مردم این خطه در قالب نیروهای مردمی ابتدا به صورت پراكنده و در قالب یگانهایی مختلف در مناطق عملیاتی حضور یافته و در خلق حماسه های جاویدانی همچون شكستن حصر آبادان، فتح خرمشهر، عملیات فتح المبین درغرب شوش، طریق القدس و فتح بستان، عملیات رمضان در تابستان سال 61، عملیات محرم در پاییز 61، والفجر مقدماتی در منطقه عملیاتی فكه، والفجر6 در تنگه چزابه و... ایفای نقش كردند .
در همان ایام شیرمردانی لرستانی با یك اشارت امام خویش تیرگی شب را شكافتند تا در شن های سوزان و ملتهب جنوب و صخره های سربه فلك كشیده غرب بر متجاوزان بتازند.
آنان مردانی بودند كه از كوچه پس كوچه های استان لرستان هر چند با عناوین مختلف بسیجی، سپاهی، ارتشی، جهادی و غیره اما یكدل و یكصدا بهم پیوستند.
استان لرستان گرجه در نقاط مرزی واقغ نشده بود اما پس از استان‌های خوزستان، ایلام و كرمانشاه نخستین استانی بود كه در هشت سال دفاع مقدس به طور مستقیم در نبرد حق علیه باطل وارد جنگ شد.
این استان ، در طول تاریخ هشت سال دفاع مقدس فراز و نشیب‌های زیادی را پشت‌سر گذاشته است اما نقش دلیرمردان لر را در آن ایام نمی‌توان ناچیز دانست.
مردم لرستان ،در دوران دفاع مقدس بیش از 6 هزار و 200 شهید را تقدیم ‌انقلاب كرد تا برگ زرینی برای همیشه در كارنامه خود داشته باشند و این آمار نیز خود گویای حضور پررنگ نیروهای مردمی و بسیجی این استان در دفاع مقدس است.
در جای جای مناطق عملیاتی ایران جانفشانی های نیروها بسیج، لشگر سرافراز 57 ابوالفضل سپاه و لشگر4 8 ارتش در راه كسب عزت و افتخار برای ایران اسلامی می درخشد به طوری كه امروز این انقلاب و نظام اسلامی به بركت خون این شهیدان پایدار و عزتمند است.
هر نقطه از خطوط عملیاتی و مرزهای غرب و جنوب همچون ارتفاعات میمك، كوههای سر به فلك كشیده كردستان، ارتفاعات حاج عمران، شاخ شمیران ، دشتهای خوزستان، نیزارهای گلگون جزیره مجنون ، ارتفاعات شاخ شمیران، قمیش، ، گمو و مناطقی چون شرهانی، جفیر، بستان، ،حمیدیه، دارخوین، دشت عباس و... شاهد رزم و حماسه ستودنی فرزندان غیور و برومند لرستان بوده و خون مقدس فرزندان لرستان امنیت و سرافرازی را به ارمغان آورد.
رزم دیدنی و جانانه رزمندگان سلحشور لرستان در قالب لشكر همیشه پیروز 57 ابوالفضل (ع) و یگان 110 قائم (عج) نام و آوازه فرزندان لر را بر صفحه های زرین تاریخ سراسر حماسه انقلاب اسلامی تا بدانجا ثبت و ضبط نمودند كه رهبر معظم انقلاب زبان به تمجید این دلاوران گشوده و فرمودند: رزم فرزندان لر قبل از آنكه شنیدنی باشد دیدنی است.
یكی از فرماندهان دوران دفاع مقدس كه دلاوری و شجاعت وی در دوران دفاع مقدس ورد زبان مردم این دیار است گفت: نقش رزمندگان لرستان در دوران دفاع مقدس كلیدی بود و فرزندان لر در عملیات های حساس نقش آفرین بودند.
”رجب یوسفوند ” افزود: در این میان نقش شهیدان گرانقدر پررنگ تر بود و بهترین فرزاندان لرستان با دفاع جانانه خود نام خود را در تاریخ پر آوازه كردند.
وی ، افزود: در تك مشهور دشمن در ارتفاعات حاج عمران رزمندگان لرستان در مقابل چندین لشگر مجهز دشمن ایستادند و تمام فشار دشمن روی گردان امام حسین (ع) كه در تپه های شهید صدر و تپه شهدا قرار داشت بود اما پاك ترین فرزندان با نثار جان خود نگذاشتند دشمن علیرغم تدارك نیرو و تجهیزات فراوان به اهداف خود برسد.
این جانباز دفاع مقدس افزود: رزم فرزندان لرستان در حاج عمران به قدری جانانه بود كه مقام معظم رهبری آن جمله معروف را در مورد رزم لرستانیها بیان فرمودند.
یكی دیگر از فرماندهان دوران دفاع مقدس گفت : لشگر 57 لرستان سخت ترین ماموریت ها را با پیروزی انجام می داد و این لشگر در اكثر عملیات های حضور داشته و نقش آفرین بود.
سرهنگ” علی خزایی” افزود: نقش لشگر 57 حضرت ابوالفضل (ع)لرستان در دوران جنگ تحمیلی نقش مهم و تعیین كننده ای داشت و حضور نیروهای این لشكر و رزم جانانه آنان در عملیات كربلای پنج همواره زبانزدفرماندهان است.
وی ، افزود: رزمندگان لرستانی در قالب نیروهای مردمی ابتدا در قالب یگانهایی همچون تیپ 15 ،امام حسن (ع)، تیپ 72 محرم و لشكر 7 ولی عصر (عج) در مناطق عملیاتی حضور داشتند تا اینكه در سال 1362 با تلاش جمعی از فرماندهان لرستانی لشگر 57 را راه اندازی شد.
وی ، ادامه داد:مناطقی كه لشگر 57 حضور داشته، همیشه شاهد رزم و حماسه ستودنی فرزندان برومند لرستان بوده و خون پاك آنان، نام آنان را در تاریخ پر آوازه كرد
این یادگار دفاع مقدس ، اظهار داشت : برغم شجاعت و ایثارگریهای دلیرمردان لر متاسفانه آنطور شایسته است دلاور مردی آنان بیان نشده است .
سرهنگ خزایی اضافه كرد: با انكه لشگر 57 در اكثر مناطق عملیاتی حضورداشنه كل فیلم های ضبط شده آن متاسفانه تنها 70 ساعت است.
وی ،رسالت هنرمندان ، نویسندگان و رسانه ها را برای انعكاس دلاور مردیهای مردم لرستان در دوران دفاع مقدس سنگین خواند و اظهار داشت : در حالیكه برخی استاتها به اندازه لرستان در جنگ نقش نداشته اند اما كتاب هاو فیلم ها ی زیادی برای رزمندگان خود تهیه كرده اند اما آنطور شایسته مردم و رزمندگان لرستانی بوده انجام نشده است وآ نان مظلوم واقع شده اند.
وی ، اظهار داشت : عظمت حماسه آفرینیهای فرزندان خطه لرستان در دفاع از كیان اسلامی، فراتر از آن است كه تاریخ نویسان بتوانند آن را به تصویر بكشند.

[ جمعه 4 اردیبهشت 1394 ] [ 06:49 ب.ظ ] [ محمدرضا شاکری ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری

mouse code

كد ماوس